نیاز به 5 میلیون تن کنسانتره ذغالسنگ حرارتی و کک شو
دوستان
عضویت در کنفرانس
 
تبلیغات
هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .

نیاز به 5 میلیون تن کنسانتره ذغالسنگ حرارتی و کک شو

پایگاه خبری معدن نیوز- مجری طرح اکتشافی زغالسنگ طبس و البرز اعلام کرد: عملیات اکتشاف ذغالسنگ در 2 حوزه ایران مرکزی و البرز مرکزی از اواخر سال 92 آغاز و تا کنون بیش از 63 هزار متر عملیات حفاری، 53 هزار متر چاه پیمائی، 62 هزار متر مکعب ترانشه و اکلون، 5 هزار نمونه برداری انجام شده است.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، زهرا محمد ابراهیمی افزود: نتایج اولیه به‌دست آمده بیانگر دسترسی به 300 میلیون تن ذخیره قطعی و احتمالی در محدوده‌های زیر افق 600+ پروده 4، بلوک 2 کوچکعلی جنوبی، مزینو، آبدوغی، استل کنار، گردنه سر و سفیدریز است که البته عملیات اکتشاف تا سال 95 ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در بخش ذغالسنگ نیاز مبرم کشور است، اظهار کرد: با توجه به اینکه درحال‌حاضر میزان مصرف این ماده معدنی از تولید آن پیشی گرفته است، ضرورت سرمایه‌گذاری در این بخش به شدت احساس می‌شود و باید اکتشاف و بهره‌برداری از منابع ذغالسنگ ساماندهی شود.
محمدابراهیمی با اشاره به اینکه طی 10 سال آینده کشور به بیش از 5 میلیون تن کنسانتره ذغالسنگ حرارتی و کک شو نیاز دارد، تصریح کرد: در چنین شرایط لازم است عملیات اکتشاف ذغالسنگ به صورت منسجم توسط دولت انجام و پس از مشخص شدن بلوک‌های معدنی نسبت به واگذاری به بخش خصوصی اقدام شود، همچنین اقداماتی همچون ساماندهی ذغالسنگ و شناسنامه دار نمودن تمام ذخایر برای اطلاع کافی از تمام پارامترهای کمی و کیفی، تاکید بر توسعه فناوری در بخش معدن و صنایع معدنی با تمرکز بر روی توسعه فن آوری، تحقیق در راستای زنجیره ارزش و تاسیس انستیتوی ذغالسنگ و استفاده از باطله‌ها در اولویت قرار گیرد.
مجری طرح اکتشافی زغالسنگ در ادامه با بیان اینکه سوخت‌های فسیلی از جمله نفت و ذغالسنگ به عنوان حامل‌های انرژی در پیشبرد اهداف پروژه‌های صنعتی و پایه از اهمیت بسیاری برخوردار هستند، افزود: از این رو مدیریت و تدوین اساسنامه با چشم‌انداز کوتاه مدت و بلند مدت و در نظر گرفتن محدودیت این منابع، بسیار ضروری است.
وی تاکید کرد: با بالا رفتن تولید ناخالص ملی ( GDP) میزان مصرف مواد معدنی افزایش می‌یابد، بنابراین کاربردهای نوین ذغالسنگ باید در دستور کار قرار گیرد زیرا امروزه اهمیت منابع ذغالسنگ در کشورهای صنعتی با توجه به فن آوری‌های نوین در بخش ذغالسنگ نظیر فناوری‌های گازسازی از ذغالسنگ و تبدیل آن به سوخت مایع بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود: درحال‌حاضر 38 درصد برق جهان با نیروگاه‌های ذغالسنگی و حدود 23 درصد انرژی مورد نیاز بشر از ذغالسنگ تولید می‌شود، این در حالی است که کل ذخایر ذغالسنگ ایران حدود 10 میلیارد تن برآورد شده و ایران از نظر ذخایر قطعی و احتمالی در رده 12 جهان قرار دارد.
بازدید از پست : 212
ن : mineengineering93
ت : چهارشنبه 6 آبان 1394
نظرات : 22
نظر شما در مورد این پست چیست ؟

هیچ نظری برای این مطلب وجود ندارد ! اولین نفر باشید ...نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

 
نویسندگان
موضوعات